Karvakrol Nedir?

karvakrol_nedir.jpg

Karvakrol Nedir?

Ülkemiz coğrafi konumu sayesinde sahip olduğu farklı iklim ve topoğrafya özellikleri ile zengin biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Türkiye florasında yüzlerce bitki ailesi ve 12.000’den fazla tür görülür. Ayrıca Türkiye birçok bitkinin de gen merkezi konumundadır. Floranın zengin bitki türü ve çeşitliliği sayesinde doğadan toplanan ve kültürü yapılan tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir potansiyele sahiptir.

Bu bitkiler arasında en önemlilerinden biri de kekiktir.

Karvakrol kekik bitkisinin ana bileşenlerinden biridir. Kekik bitkisinin diğer bileşeni ise timol’dür. Ülkemizde karvakrol ve timol özlerini yüksek oranda barındıran 21 farklı kekik türü vardır. Tıbbi amaçla kullanılacak kekiğin yüzde 1-2 oranında uçucu yağ, en az yüzde 20 oranında timol ve karvakrol içermesi beklenir. Türkiye’deki kekiklerde bu oranlar oldukça yüksektir. (uçucu yağ yüzde 2-7, timol ve karvakrol ise yüzde 85’ kadar çıkmaktadır).

Kekikten elde edilen karvakrol özü antiviral ve antibakteriyel özellikleri ile geleneksel tamamlayıcı bitki desteklerinin hazırlanmasında kullanılır. Özel şartlar yerine getirilerek ve Ülkemiz sorumlu makamlarından alınan onaylarla hazırlanan karvakrol özlü bitki destekleri antiviral özellikleri ile bağışıklık sisteminin doğal destekçisidir.

Kekiğin en önemli içerikleri karvakrol ve timol’ün, güçlü antiviral, antioksidan antibakteriyel ve antifungal etkileri çalışmalarla kanıtlanmıştır. Karvakrol ve timol özlerinin kullanıldığı ürünler günümüzde yedi farklı Avrupa ülkesinde ‘bitkisel tıbbi ürün’ sınıfında onaylanmıştır.

Karvakrol içeren VACROL setleri ile tanışmak için lütfen tıklayın.

Bazı bitkiler bir ömre değer, yaşam kalitenizi yükseltmeniz ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için doğa tüm cömertliği ile karşınızda. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) solunum yolu hastalıklarında kullanımını onayladığı ve Anadolu’nun kadim bitkisi olarak tanınan kekiğin ana etken maddesi karvakroldür.

Özellikle fitoterapistlerin (Bitkilerle Tedavi Uzmanları) çeşitli basın organlarından koronavirüse karşı karvakrol içerikli standardize ürünlerin etkili olabileceğini açıklamaları gözleri kekik yağının en önemli öğesi olan karvakrole çevirdi.

CARMED İLAÇ da uzun süredir yaptığı araştırmalar sonucu karvakrol içeren ürünlerini sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitesini yükseltmek isteyenlerle buluşturmaya başladı.

Karvakrol içeren VACROL setleri ile tanışmak için lütfen tıklayın.

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki makaleleri okumanızı öneriyoruz :

https://www.carmedilac.com.tr/bilimsel-makaleler/kekigin-tibbi-kullanimi

https://www.carmedilac.com.tr/bilimsel-makaleler/turkiyedeki-kekik-turleri

https://www.carmedilac.com.tr/bilimsel-makaleler/dogadan-tarlaya-kekik

https://www.carmedilac.com.tr/bilimsel-makaleler/her-derde-deva-bir-bitki-kekik